KLUB TURYSTYCZNY POLCZAT

O zjawiskowej Polsce

Dwumiasto – Słupsk i Ustka?

W województwie pomorskim na Pobrzeżu Koszalińskim znajduje się niedoceniane przez turystów miasto Słupsk. Prawa miejskie zostały mu nadane przez księcia gdańskiego Świętopełka w 1265 roku. Przez wieki stanowił siedzibę książęcą rodu Gryfitów. Niestety na skutek zbrodniczych działań armii sowieckiej po 1945 roku słupska starówka w znaczącym stopniu uległa spaleniu. Dziś niestety trudno uwierzyć w to, że Słupsk zwany był Małym Paryżem. Przed wojną zabudowa wyglądała zupełnie inaczej, dominowały urokliwe secesyjne i neogotyckie budynki. Zresztą obecnie można znaleźć w mieście pozostałości po dawnej zabudowie, która dawała podstawy do takiego przydomku. Przy Rondzie Solidarności stykają się cztery ulice zabudowane pięknymi secesyjnymi kamieniczkami. Co więcej Słupsk, tak jak Paryż miał na swoim terenie niechlubną dzielnicę „uciech“.

Słupsk może też dostarczyć nam nieco dreszczyku emocji. Mowa o starej baszcie, która stanowi pamiątkę po średniowiecznych fortyfikacjach miasta. To miejsce kaźni czarownic. Dowodem na to jest wiatrowskaz w kształcie czarownicy. Dzisiaj budynek zwany jest Basztą Czarownic. W tym miejscu na stosie miało spłonąć ponad 18 kobiet. Ostatni proces czarownicy odbył się w 1701 roku. Z kolei inny budynek o nazwie spichlerz Richtera stoi nie tam, gdzie pierwotnie został zbudowany. W latach 80. podjęto bowiem decyzję o przenosinach spichlerza z rogu ulic Kopernika i Wolności w pobliże Zamku Książąt Pomorskich. Obecnie wraz z Bramą Młyńską i młynem zamkowym tworzą klimatyczną, historyczną zabudowę Słupska. Skoro mowa o Zamku Książąt Pomorskich, to grzechem byłoby nie zapoznać się z największą kolekcją dzieł Witkacego. Znajduje się ona właśnie na Zamku.

Turystom warto też przybliżyć ideę dwumiasta. W 2003 roku została podpisana umowa partnerska pomiędzy samorządowcami Słupska i Ustki. Miasta miały wspólnie działać na rzecz promocji miast, miały opracować wspólną strategię gospodarczą i administracyjną. Ustka i Słupsk miały funkcjonować w świadomości Polaków tak jak Trójmiasto. Niestety o dwumieście nikt w Polsce na szerszą skalę nie słyszał. Szkoda, bowiem Słupsk na zdecydowanie większej popularności Ustki mógłby tylko skorzystać. Po pierwsze baza noclegowa miasta wiele by zyskała na dobrych połączeniach komunikacyjnych z Ustką, tutejsze noclegi mogłyby stanowić doskonałą alternatywę dla tych zlokalizowanych nad morzem. Jak na razie Słupsk jest bardziej ośrodkiem przemysłowym niż turystycznym. Szkoda bowiem idea dwumiasta bardzo by się przysłużyła obu miejscom.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>