KLUB TURYSTYCZNY POLCZAT

O zjawiskowej Polsce

Jak dobrze nam zdobywać góry – baza Bukowina

Bukowina Tatrzańska leży tylko 12 km od Palenicy Białczańskiej, skąd biorą chętnie obierane kierunki wypraw: do Doliny Pięciu Stawów, na Rysy i na najtrudniejszy szlak w polskich górach – Orlą Perć. Czyni to z tej miejscowości idealną bazę wypadową dla ogromnej rzeszy turystów, które corocznie odwiedzają Tatrzański Park Narodowy. Same Morskie Oko swoim niezwykłym pięknem przyciąga koło miliona osób. Wędrówka po górach daje wiele radości i satysfakcji. Pierwszym jednak krokiem na naszej drodze na szczyt powinno być rozsądne zaplanowanie wyprawy. Brzmi bardzo trywialnie, lecz corocznie zdarzają się w Tatrach przypadki, gdy niewłaściwe przygotowanie turystów (pod względem kondycji czy ekwipunku) stawia ich w niejednokrotnie w sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu.
Jeśli planujemy dłuższy pobyt, warto wcześniej rozejrzeć się za miejscem noclegowym. Schroniska w okresach wzmożonego ruchu turystycznego często bywają przepełnione. Jeśli późna pora uniemożliwia bezpieczny powrót do miejscowości możemy liczyć na miejsce na podłodze, dla własnej wygody lepiej jednak zabezpieczyć sobie kąt do spania. Najlepszą opcją jest skorzystanie z bazy noclegowej miejscowości podtatrzańskich. Pozwala na wybór odpowiadających nam standardów, do dyspozycji mamy elegancki czterogwiazdkowy hotel Bukowina, kilka ośrodków wypoczynkowych oraz kilkadziesiąt obiektów o charakterze pensjonatów i gospodarstw wynajmujących pokoje gościnne (duży wybór: meteor-turystyka.pl – noclegi Bukowina Tatrzańska).
Natomiast jeśli jest to jednodniowy wypad, trzeba zadbać, aby znaleźć się na szlaku odpowiednio wcześnie rano. Trasę do Palenicy można pokonać busami „Trans Bus Bukowina”, kursującymi średnio co 15 min., lub samochodem. W lecie burze i nagłe zmiany pogody zdarzają się najczęściej po popołudniu. Bezwarunkowo należy zejść z gór przed zapadnięciem zmroku, gdyż wędrówka po ciemku grozi upadkiem z wysokości, skręceniem nogi lub zagubieniem. Pamiętajmy, że czasy turystyczne, podawane na mapach to tylko orientacyjne wskazówki, mające pomóc w wytyczeniu trasy, dlatego warto w planie zapewnić sobie trochę awaryjnego czasu na odpoczynek czy pokonywanie trudniejszych podejść.
A gdzie skierować swoje kroki? Starajmy dostosować się trasę do możliwości fizycznych i zdrowotnych. Spacer do Morskiego Oka wiedzie Doliną Rybiego Potoka dość wygodną drogą, w dużej mierze asfaltową, bez większych przewyższeń, ale liczącą ponad 9 km długości. Rodziny z dziećmi, starsi i inne osoby, których stan zdrowotny uniemożliwia wędrówkę, mogą skorzystać z konnej bryczki. Z kolei trasa na Rysy [2499 m n. p.m.], choć popularna, jest wymagająca kondycyjnie i nie nadaje się dla każdego. Wyjście spod Morskiego Oka trwa prawie cztery godziny, a końcowe odcinki szlaku przebiegają w otwartym, eksponowanym terenie, konieczna jest asekuracja łańcuchami i odpowiednie buty. Podjęty wysiłek rekompensuje wspaniały widok na szczyty Tatr Wysokich. Przed wyprawą na najwyższy szczyt Polski warto zdobyć Szpiglasowy Wierch [2172 m n. p.m.]. Pozwala oswoić się z przepaściami i zabezpieczeniami, a jednocześnie należy do bezpieczniejszych szlaków. Osoby poszukujące mocnych wrażeń mogą zdecydować się na przejście Orlej Perci. Tutaj konieczne jest jednak większe doświadczenie w turystyce górskiej. Prowadzący od Zawratu na Krzyżne szlak wyposażony jest w łańcuchy, klamry i drabinki, mimo tych zabezpieczeń w ciągu 110 lat istnienia zebrał żniwo w postaci śmierci ponad 120 osób. Tatrzański Park Narodowy oraz TOPR nieustannie prowadzą edukację turystów, dla przykładu w 2015 ukazał się folder „Orla Perć. Bezpieczeństwo. Przygotowanie. Sprzęt.”. Ma on na celu przybliżenie podstawowych zasad mających zminimalizować zagrożenie i zapewnić bezpieczny powrót do domu.
Wędrówki górskie to wspaniały sposób spędzania wolnego czasu na łonie przyrody, niesamowite krajobrazy to najcenniejsze co oferują nam podhalańskie miejscowości, w tym Bukowina Tatrzańska. W każdej chwili trzeba zdawać sobie sprawę z potęgi strzelistych grani, podchodzić do nich z rozwagą i szacunkiem.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>