KLUB TURYSTYCZNY POLCZAT

O zjawiskowej Polsce

Łazy – przepiękna nadbałtycka wieś

Łazy to przepiękna nadbałtycka wieś, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim i w gminie Mielno. Jest to jedna z perełek tych okolic, którą wyróżnia dostęp nie tylko do Bałtyku, ale i do dwóch jezior: Jamno i Bukowo, które swego czasu były zatokami morskimi, z biegiem lat odciętymi od Bałtyku piaszczystą mierzeją. Łazy są objęte obszarem chronionego krajobrazu Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego i wchodzą w skład obszaru – Natura 2000 Jezioro Bukowo. Mikroklimat wsi sprzyja leczeniu chorób układu oddechowego – niestety miejscowość nie dysponuje statusem uzdrowiska.

Z dziejów historycznych wsi

Okolica Łazów była zamieszkiwana przez ludzi już 4 tysiące lat temu – fakt ten potwierdziły wykopaliska archeologiczne. Pierwsze oficjalne wzmianki o jej istnieniu pochodzą z XIII wieku. We wsi funkcjonowała mała przystań rybacka oraz karczma, która generowała zyski dla koszalińskiego Klasztoru Cysterek. Z uwagi na to, że przebiegała tutaj granica pomiędzy ziemiami biskupstwa kamieńskiego a księstwem sławieńsko-słupskim, w osadzie znajdowały się komory celne. Z instytucją komór celnych rozprawił się bardzo silny sztorm, jaki miał miejsce w XVII wieku – zasypał on te otwory i ogólnie doprowadził do wstrzymania rozwoju. Ciekawość nakazuje zapytać jakie skarby z tamtych czasów skrywa piasek – ziemie te należały do zamożnych rodów, a światowa archeologia mówi, że do tej pory odkryto jedynie 2% wszelkich pamiątek z dawnych czasów.

Plaża w Łazach słynie z tego, że jest piaszczysta i szeroka. Wody Bałtyku są w tym rejonie cieplejsze (nie należy spodziewać się temperatury jak na Karaibach, 19 stopni to i tak dużo). Funkcjonuje tu kąpielisko strzeżone. Wieś dostrzegła też wakacyjne potrzeby osób niepełnosprawnych i zapewniła zejście na plażę przystosowane dla tych osób. Przy riwierze znajduje się platforma widokowa, dzięki której można w bardzo atrakcyjny sposób podziwiać wschody i zachody słońca. Alternatywą dla niej są dwa jeziora, będące rajem dla amatorów sportów wodnych i wędkarzy.

Noclegi w Łazach sprzyjają przyjezdnym, którzy unikają zgiełku i zatłoczenia turystycznego, jakie ma miejsce w wielu znanych kurortach czy uzdrowiskach. W Łazach można wypocząć z dala od tłumów, ale w razie potrzeby zawsze można wyskoczyć na dyskotekę do pobliskiego Mielna.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>