KLUB TURYSTYCZNY POLCZAT

O zjawiskowej Polsce

Legendy Świnoujścia

Miasto jakim jest Świnoujście ma bardzo długa i barwną historię. Przez te wszystkie lata, a nawet wieki powstało kilka legend, które teraz są wykorzystywane czysto komercyjnie i służą jako reklama samego miasta. Hotele i miejsca noclegowe Świnoujścia często w swoich wnętrzach zawierają nawiązania do historii związanych z tym regionem, ale mnogość bazy noclegowej pozwala każdemu znaleźć odpowiednie miejsce na wypoczynek (kliknij i sprawdź ➲ noclegi Świnoujście)

Miasto ma dwie przypowieści, które są znane wszystkim mieszkańcom i powielane przez większość przewodników
Najbardziej popularną legendą Świnoujścia jest ta o centralnym i praktycznie najważniejszym miejscem jeżeli chodzi o symbolikę i metaforyczny wymiar miasta. Legenda mówi o najważniejszym znaku nawigacyjnym czyli latarni morskiej. Kiedy to miasto stało się popularne jeżeli chodzi o handel i rybołówstwo to osoby, które tu zamieszkiwały podjęły pracę na statkach, które pływały wgłąb morza w bardzo długie trasy połowowe. Legenda głosi, że żona jednego z uczestników rejsu nie była zbyt zachwycona wyglądem swego lubego. W przybytku żalu i rozpaczy poszła na plaże opłakiwać swoją niedolę i niesprawiedliwość jaka ją spotkała. W pewnym momencie zrozpaczona kobieta usłyszała tajemniczy głos, który zasugerował jej, aby poszukała ukojenia swoich cierpień w wiatraku, który stał nieopodal. Kiedy dotarła na miejsce, spotkała dojrzałego marynarza. Powiedział jej, aby przyprowadziła ona swojego męża w to samo miejsce następnego dnia. Marynarz kazał mężowi spacerować po plaży, kąpać się w morzu i… błocie. Według legendy mąż wrócił piękny i młody, a w jego ślad poszli inny marynarze.

Inną bardzo popularną legendą, której niuanse promują w pewnym stopniu miasto jest ta o zatopionym mieście Winety. To właśnie z tej historii swoją nazwę wzięło mnóstwo hoteli i miejsc noclegowych w Świnoujściu. Historia mówi o mitycznym wielkim mieście Wineta, w którym dominował przepych, luksus, wszechobecne dobro i bogactwo, a także lekkość obyczajów mieszkających tu osób. Płytkie życie mieszkańców oraz brak poszanowania dla wszelkich wyższych wartości sprawiło, że na miasto bogowie zesłali ogromną falę morską, która zmiotła je z powierzchni ziemi. Domniemane szczątki i pozostałości po mieście można do dziś podziwiać przy wyspie Uznam. Niektórzy twierdzą, że gdy morze jest spokojne a tafla wody płaska, na horyzoncie widać ruiny miasta.

Takie historie przyciągają wielu turystów. Świnoujście to doskonały wybór by beztrosko spędzić czas na szerokiej i piaszczystej plaży ciesząc się morskimi kąpielami i słońcem. Kto wie może dzięki miejscowym kąpielom borowinowym w Świnoujściu po zasłużonym urlopie wrócicie do domu młodsi i piękniejsi? W końcu w każdej legendzie jest trochę prawdy. 


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>