KLUB TURYSTYCZNY POLCZAT

O zjawiskowej Polsce

Najciekawsze miejsca w Licheniu Starym

Położona w Wielkopolsce niewielka wieś uznawana jest za jeden z najważniejszych polskich ośrodków pielgrzymkowych. To tutaj przybywają wierzący ze wszystkich województw kraju, a także z zagranicy. Odwiedzając tę pełną religijnych artefaktów miejscowość chcą wspólnie się modlić i być jeszcze bliżej Boga. Licheń, mimo swoich niewielkich rozmiarów to miejsce, w którym wiele jest do zobaczenia.

Sanktuarium maryjne wiąże się z objawieniami i uznawanym za cudowny obrazem Matki Boskiej Licheńskiej. To właśnie dzięki niemu miejscowość zyskała ogromny rozgłos na całym świecie. Sanktuarium maryjne obejmuje swoim zasięgiem wiele obiektów takich jak: kaplice, kościoły, klasztory cmentarz, golgotę, muzeum budowy bazyliki oraz liczne figury, pomniki i inne obiekty sakralne. W wybudowanej w 2004 roku Bazylice Najświętszej Maryi Panny można podziwiać Obraz Matki Bożej Licheńskiej. Lecz to nie jedyne wyjątkowe miejsce Lichenia. Obok bazyliki znajduje się największa w Polsce dzwonnica imienia Maryi Bogurodzicy, a nieco dalej kamienna golgota, na terenie której można podziwiać niesamowite projekty grot, drogi krzyżowej, kapliczek i figur. To sztuczne wzgórze skrywa w sobie niezwykłą historię o sile, wytrwałości i nieustępliwości ludzi, którzy stworzyli je pracą własnych rąk. Centralna część sanktuarium zajęta jest przez kościół świętej Doroty. Tam przez 150 lat znajdował się najcenniejszy eksponat Lichenia – obraz Matki Bożej Licheńskiej. Jego historia sięga aż XVIII wieku, gdy znaleziony w Grąblińskim lesie zwiastował nadejście złych czasów i nawoływał do modlitwy poprzez liczne objawienia miejscowemu pasterzowi. Na cześć tych wydarzeń w Grąblińskim lesie niedaleko Lichenia powstała droga krzyżowa oraz dwie kapliczki. W mniejszej z nich warty uwagi jest przyniesiony z owego lasu kamień mający symbolizować stopy Matki Boskiej.

W Licheniu szczególnym zainteresowaniem cieszą się miejsca kultu religijnego i to one w głównej mierze napędzają rozwój turystyczny miejscowości. Z uwagi na to baza noclegowa jest tam bardzo dobrze skonstruowana. Jeśli więc chodzi o noclegi, Licheń Stary jest w nie bardzo dobrze zaopatrzony i każdy kto na dłużej zapragnie zostać w tym ciekawym miejscu będzie miał taką możliwość (np na stronie meteor-turystyka.pl). Warto zabawić tam dłużej niż jeden dzień, by mieć szansę jeszcze dokładniej zapoznać się ze wszystkimi ciekawymi miejscami jakie oferuje Licheń Stary.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>