KLUB TURYSTYCZNY POLCZAT

O zjawiskowej Polsce

Ryglowa Chata w Sarbinowie

Sarbinowo to niewielka nadmorska miejscowość, o charakterze typowo letniskowym, która położona jest w pobliżu takich kurortów jak Mielno i Ustronie Morskie. Turyści chętnie przyjeżdżają tutaj na wakacje z uwagi na stosunkowo niedrogie noclegi (ceny są niższe w porównaniu do sąsiednich większych miast), a najtańsze oferty noclegowe można znaleźć w internetowych serwisach np. na stronie meteor-turystyka.pl pod hasłem  „Sarbinowo noclegi” Jest to również idealne miejsce dla osób, które szukają ciszy i spokoju i chcą odpocząć od pośpiechu dnia codziennego.

Sarbinowo jako miejscowość letniskowa zaczęło się  rozwijać w drugiej połowie XIX wieku, a duża liczba letników przyczyniła się do przekształcania dawnych domów rybackich do nowych potrzeb. Większość z nich została przebudowana lub zastąpiona nowymi budynkami, ale udało się również zachować kilka dawnych domów rybackich, które można podziwiać do dnia dzisiejszego. Obecnie najstarsza chata w Sarbinowie znajduje się przy ul. Nadmorskiej i pochodzi z około 1870 roku. Jest to parterowy, masywny budynek z wysokim dachem czterospadowym oraz budynkiem gospodarczym, który został wybudowany za pomocą techniki ryglowej, dlatego też często jest nazywany ryglową chatą. Warto dodać, że leciwy obiekt jest nadal w części zamieszkany, dlatego można go oglądać jedynie z zewnątrz. Niestety jego los jest niepewny ze względu na zły stan techniczny, dlatego spędzając tu wakacje warto odwiedzić to miejsce w pierwszej kolejności.

Sarbinowo jest jedną z nielicznych miejscowości nad Bałtykiem, gdzie można w miarę tanio spędzić wakacje i odpocząć w ciszy i spokoju. Piękna plaża, dobrze rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna oraz oryginalne atrakcje sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek dla osób w każdym wieku.


Comment ( 1 )

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>