KLUB TURYSTYCZNY POLCZAT

O zjawiskowej Polsce

Sandomierz – zarys historyczny

Miasto, która ma ponad tysiąc lat historii bardziej znane jest z serialu o Ojcu Mateuszu niż z faktów i ciekawej historii. Jest to przepiękne miejsce o malowniczym i urzekającym ukształtowaniu, ciekawej historii i bardzo dobrze zorganizowanym zapleczu turystycznym. Jest to typowe miasto do zwiedzania i wypoczynku, dlatego też nie brakuje noclegów i miejsc do spania w Sandomierzu {meteor}, a także licznych knajp i restauracji. Jaki więc początek miał Sandomierz?

Miasto to było siedzibą władców i królów przez dziesiątki lat, tak więc było również świadkiem wielu wydarzeń historycznych, które miały wpływ na dalsze dzieje Polski. W pewnych historycznych czasach Sandomierz był centralną siedzibą władców naszego państwa. Po pewnym czasie miasto stało się stolicą księstwa, a następnie centrum województwa. Jak większość aglomeracji w Polsce Sandomierz podupadł w okresie zaborów, a przestrzeń miejska stała się miejscem dla wojsk.

Miasto liczy niecałe dwadzieścia sześć tysięcy mieszkańców, jednak mimo małej ludności i stosunkowo niewielkiej powierzchni cieszy się ogromną popularnością w całej Polsce. To nieduże miejsce ma w sobie to czego nie powstydziłoby się duże miasto – są tutaj szkoły wyższe, uczelnie, przedszkola i szkoły. Ciekawa historia tej aglomeracji pozwoliła na stworzenie okręgowego muzeum, centrów kultury oraz pracowni artystycznych. Istnieją opinie, że gdyby nie zabory to Sandomierz mógłby być jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce. Jednak w tamtym czasie został on miastem granicznym dzielącym Polskie Królestwo i Galicję, przez co zmniejszyły się jego wpływy i pozycja w Europie. Podczas I wojny światowej był on mocno zrujnowany wskutek działań wojennych. Miastu udało się rozwinąć skrzydła dopiero po całkowitym odzyskaniu niepodległości. Planowano jego rozrost nawet do liczby stu tysięcy mieszkańców i wszystko wskazywało na to, że stanie się ono bardzo ważnym centrum przemysłowym w Polsce. Jednak w skutek działań wojennych na początku lat czterdziestych miasto znów podupadło, jednak nie zostało tak zniszczone jak w przypadku I wojny. Sandomierz ma burzliwą i bardzo bogatą historię, o której przypominają liczne budowle i miejsca zabytkowej architektury. Jednym z takich miejsc jest znajdujący się w centrum miasta Ratusz oraz całe Stare Miasto, które swoją stylistyką nawiązuje do wydarzeń historycznych.


Comment ( 1 )

Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>