KLUB TURYSTYCZNY POLCZAT

O zjawiskowej Polsce

Skarb Łeby- Słowiński Park Narodowy

Łeba to miasto, które kładzie ogromny nacisk na naturalne walory w połączeniu z dbałością o roślinność i całe środowisko. To dlatego miejsce to przeważnie odwiedzane jest przez osoby, chcące poprawić swój stan zdrowia, czy pragnących wyciszyć się.

Jednym z ciekawych miejsc tego regionu jest Słowiński Park Narodowy (info o parku www) – ujmujący pięknem i naturą park powstał pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku. Niecałe 10 lat po jego założeniu został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jeden z najpiękniejszych dwudziestu czterech parków narodowych w Polsce. Po jego utworzeniu kilkukrotnie zwiększyła się liczba turystów i wczasowiczów, co z kolei napędziło miejscową gospodarkę oraz dało powód do rozwinięcia łebskiej bazy noclegowej, z której korzystają wszyscy odwiedzający Łebę turyści (baza noclegów Łeby www).

Swoim zasięgiem park obejmuje duży kawałek morskiego, bałtyckiego wybrzeża wraz z jego naturalną roślinnością oraz zwierzętami. Miejsca tutaj nie są zmieniane, wszystko odbywa się cyklem naturalnym bez ingerencji człowieka. Po prostu kawałek świata odcięty od… świata. Park skrywa prawie trzysta gatunków zwierząt i ptaków w co naprawdę trudno uwierzyć. Nie dziwi więc, że praktycznie każda przebywająca tu osoba ma ze sobą aparat fotograficzny, gdyż można znaleźć bardzo rzadkie i ciekawe okazy charakterystyczne tylko dla Polski np. czarny bocian lub kormoran oraz orzeł bielik.

Park ma tak obfitą „galerię” ptaków z racji tego, że znajduje się on na szlaku ptasich wędrówek. Dodatkowo dużej ilości tych zwierząt sprzyja  bujna roślinność, ukształtowanie terenu oraz podmokły charakter. Dwadzieścia lat temu został dodatkowo zabezpieczony i wpisany na listę parków z ważnymi i objętymi ochroną ptasimi siedliskami. Ptaki to jednak nie wszystko. Żyje tutaj bowiem wiele innych zwierząt takie jak borsuki, łosie, sarny i jelenie.

W okolicznych wodach znajduje się ponad trzydzieści gatunków ryb. Park jest bardzo zadbany i jak najbardziej zachowany w stanie naturalnej równowagi. Jest to miejsce na miarę europejskiego poziomu i idealnie odzwierciedla tutejszą naturę oraz warunki życia jakie tu panowały, zanim te tereny zostały zagospodarowane przez człowieka. Park daje możliwość obcowania z naturą na najbardziej pierwotnym i jednocześnie najbardziej atrakcyjnym poziomie, a to największa atrakcja dla turystów szukających piękna i naturalnych walorów tego miejsca.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>