KLUB TURYSTYCZNY POLCZAT

O zjawiskowej Polsce

Szklarska Poręba stolicą polskich minerałów

Szklarska Poręba to piękna miejscowość leżąca u stóp pasma Karkonoszy. Od wieków ściągali tu nie tylko podróżnicy, ale także rzemieślnicy i kupcy, którzy korzystali z bogactw natury ukrytych w pobliskich skałach. Szklarze korzystali z dostępności kwarcowego piasku i drzewa opałowego, rudy żelaza wpłynęły na rozwój metalurgii i płatnerstwa, natomiast niezliczone ilości szlachetnych kamieni posłużyły do wyrobu ozdób i zasiliły liczne kolekcje oraz muzea. Dopiero niedawno rozwinęła się tu baza noclegowa, stawiająca przede wszystkim na rozwój turystyki (znajdź nocleg pod linkiem )

W Karkonoszach, a zwłaszcza w Górach Izerskich, znaleźć można liczne barwne odmiany kwarcu, takie jak moriony, kwarce dymne i różowe, agaty, a przede wszystkim bardzo znane kryształy górskie. Spotyka się tu również beryle, ametysty, turmaliny, oliwiny, kamienie księżycowe oraz mnóstwo innych odmian kamieni półszlachetnych. Do tej pory ci, którzy wiedzą gdzie szukać skarbów, natrafiają w górach na przepiękne okazy. Dla amatorów organizowane są nawet wyprawy geologiczne z przewodnikiem.

Turyści mogą podziwiać bogactwa natury w okolicznych muzeach, często zakładanych przez pasjonatów, którzy latami gromadzili niezwykłe okazy w prowadzonych przez siebie kolekcjach. Tak właśnie powstało Muzeum Mineralogiczne, w którym rodzina hobbystów przez lata zgromadziła tysiące minerałów z całego świata, liczne skamieniałości, w tym także trylobity i stromatolity oraz szczątki i jaja dinozaurów. Ciekawostką jest także fragment meteorytu Gibeon. Przed wejściem do budynku eksponowane są skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon z okresu karbońskiego, czyli sprzed 300 milionów lat.

Kolekcję minerałów karkonoskich można obejrzeć także w Chacie Walońskiej przedstawiającej kulturę i tradycje Walonów, którzy zbierali, wykopywali i obrabiali minerały dostępne w okolicy w przeróżnych warsztatach. Przybysze wysłuchają tu także legend i pogadanek, a także własnoręcznie wybiją pamiątkowy medal. W okolicznych sklepach można zakupić pamiątki i biżuterię z pięknych i niedrogich agatów, z których słyną Góry Izerskie.

Wiele osób przyjeżdża tu na wakacje i wykupuje sobie na dłużej noclegi. Szklarska Poręba leży w okolicy o ciekawej historii geologicznej, charakteryzującej się bogactwem skał i minerałów, które dawniej przyciągały rzemieślników i kupców, a dzisiaj – turystów z całego kraju.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>