KLUB TURYSTYCZNY POLCZAT

O zjawiskowej Polsce

Uherce Mineralne – historia i nowoczesność

Ze względu na położenie miejscowość ta traktowana jest głównie jako „przelotówka” w dalsze zakątki Bieszczad. A szkoda, bo warto się tutaj zatrzymać na dłużej i poznać trochę historii. Uherce Mineralne, bo o nich mowa to skarbnica pamiątek z przeszłości, ciekawych zabytków, osobliwości przyrodniczych, a także zupełnie nowych i zaskakujących rozrywek. Wieś ta położona jest na pograniczu Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego. Jej początki sięgają XV wieku. W okresie międzywojennym odkryto tutaj źródła wód mineralnych i od tego czasu wioska zaczęła funkcjonować jako uzdrowisko. Niestety wybudowane budynki zostały zniszczone podczas wojny. Także po Domu Zdrojowym nie pozostał nawet ślad. W centrum wsi stoi piękny, barokowy kościół, otoczony wysokim na dwa metry murem obronnym ze strzelnicami. Obok kościoła stoi dzwonnica, a niedaleko stąd zrujnowany dwór. Cała budowla sprawia niesamowite wrażenie. Jest też kilka innych ciekawych obiektów, jak na przykład Dom Ubogich, jak sama nazwa wskazuje wybudowany z myślą o najbiedniejszych mieszkańcach tej miejscowości. Jest wiele kapliczek, wspaniale prezentujących się na tle bieszczadzkich wzgórz, jest dwór obronny Herburtów, a także pozostałości po parku dworskim.

Oprócz historii Uherce Mineralne to mnóstwo osobliwości przyrodniczych. Żeby zobaczyć to wszystko trzeba przyjechać tutaj przynajmniej na kilka dni. Noclegów jest naprawdę dużo, sprawdź na ➞Meteorze. Można oczywiście pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji, ale i bez niej każdy znajdzie dogodne lokum. Będąc w tej miejscowości warto wybrać się nad wodospad na rzece Olszance. Jest on uznany za pomnik przyrody. Jego wysokość sięga trzech metrów. Kilkanaście lat temu w okolicy wypuszczono bobry i utworzono rezerwat przyrody „Bobry w Uhercach”. Ich populacja ciągle rośnie i zaczyna stwarzać mieszkańcom coraz większe problemy. Dla niektórych turystów z miasta to jedyna okazja żeby zobaczyć jak wyglądają żeremia bobrów. W rezerwacie rośnie wiele starych drzew: jesiony, graby i topole balsamiczne. Należy też wspomnieć o oryginalnym browarze Ursa Maior, produkującym fantastyczne piwa o poetycko brzmiących nazwach, np.: „Mgły Soliny”. Browar jest również galerią i miejscem spotkań. Istnieje też możliwość degustacji bursztynowego napoju. Wielu podróżnych takie piwo zabiera ze sobą jako pamiątkę z Bieszczad. Może warto tutaj po nią przyjechać?


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>