KLUB TURYSTYCZNY POLCZAT

O zjawiskowej Polsce

Uroki zapory nad Soliną

Solina to jeden z najbardziej urokliwych zakątków polski, położony na Podkarpaciu w malowniczych Bieszczadach. Większość ludzi kojarzy to miejsce z olbrzymią zaporą wodną, która powstała w latach 60-tych XX wieku, a także z wieloma atrakcjami turystycznymi. Co warto tam zobaczyć i jak dojechać?

Aby dotrzeć do Soliny należy kierować się na Lesko, a następnie skręcić w lewo za Myczkowem. Ponieważ droga na zaporę jest doskonale oznakowana, nikt nie powinien mieć problemów z dotarciem do tego miejsca. Zapora jest największą atrakcją regionu – idąc po niej, z jednej strony mamy taflę zalewu kilka metrów poniżej, zaś z drugiej strony kilkudziesięciometrowe ściany, u stóp których gromadzi się przepływająca woda. Istnieje możliwość płatnego zwiedzania korpusu zapory. Trasa „spacerowa” liczy sobie ponad 660 metrów, a na jej końcu znajduje się kąpielisko i przystań statków turystycznych po prawej oraz miasteczko turystyczne po lewej. W miasteczku znajdują się pizzerie, puby, fast-foody, a także atrakcje dla dzieci i dorosłych, np. go-karty czy zamek strachu. Wieczorami odbywają się także dyskoteki i liczne imprezy.

Jeżeli chce się dobrze poznać to miejsce i kreatywnie spędzić w nim czas, jeden dzień zdecydowanie nie wystarczy. Warto zatem zapewnić sobie nocleg, z czym nie powinno być większego problemu. Wokół zapory znajdują się liczne domki dla turystów, gdzie można spędzić noc już za 30 złotych od osoby. Rozmieszczone są one w różnej odległości od samej zapory – od kilkuset metrów do kilku kilometrów. Jeśli jest się samochodem, nie będzie problemu z dojazdem, a jeżeli nie jest się zmotoryzowanym, można spokojnie znaleźć nocleg od 5-10 minut marszu piechotą (szukaliśmy noclegów na meteorze tutaj).

Będąc nad Soliną, dobrze skusić się na rejs statkiem wycieczkowym. W sezonie turystycznym kilka razy w ciągu godziny odpływają z przystani różne statki dla chętnych. Ich kursy są różne, więc warto sprawdzić planowane trasy, aby zobaczyć podczas rejsu jak najwięcej. Poza samymi widokami na zalewie można wypatrzeć liczne ciekawostki, jak np. pozostałości po dawnym lesie. Można także wypożyczyć sprzęt pływający – jak kajak, rower wodny czy łódkę wiosłową – i samemu oddać się przyjemnościom pływania po zalewie. Co ważne – nie ma nad Soliną kąpieliska z ratownikiem, dlatego też rodziny z dziećmi powinny zachować szczególną ostrożność.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>