KLUB TURYSTYCZNY POLCZAT

O zjawiskowej Polsce

Wędrówki piesze na Mazurach

Mazury to przepiękny przyrodniczo i krajobrazowo obszar tysięcy jezior w północno-wschodniej Polsce. Co roku zjeżdżają tu tłumy wczasowiczów w poszukiwaniu wypoczynku na łonie natury. Zainteresowani mogą tu zobaczyć liczne zabytki, wstąpić do sanktuarium świętolipskiego, zwiedzać muzea, plażować, pływać na kajakach i jeziorach oraz podziwiać wytwory lokalnej kultury i sztuki. Dla miłośników aktywnego wypoczynku, którzy nie przepadają za sportami wodnymi, dostępne są także inne formy aktywnego spędzania czasu. Ci, którzy korzystają z rozbudowanej bazy noclegowej i infrastruktury turystycznej, mogą wybrać się na szereg ciekawych wycieczek po okolicy.

Na obszarze Mazur znajdują się liczne rezerwaty faunistyczne, florystyczne i krajobrazowe. W pobliżu różnorodnych zbiorników wodnych natknąć się można na stanowiska rzadkich roślin i zwierząt, a także na niezwykłe widoki, pozostawione przez działalność natury na przestrzeni tysięcy lat. Dla miłośników ornitologii szczególnie ciekawe okażą się torfowiska i bagna na wybrzeżu jezior troficznych. Będą oni mogli zaobserwować w naturalnym otoczeniu setki gatunków ptaków, zarówno gniazdowników, jak i wędrownych. Na taką wyprawę śladami pierzastych mieszkańców warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny z dobrym teleobiektywem oraz atlas ptaków, który pomoże w identyfikacji zauważonych egzemplarzy.

Wspaniałe lasy, zarówno liściaste, jak i mieszane oraz sosnowe, porastają szerokie obszary Mazur. Okolica z dala od stanowisk przemysłowych, otoczona pasem zieleni szczyci się niezwykle czystym powietrzem, które pomoże spacerowiczom we wzmocnieniu organizmu i poprawi efektywność wypoczynku. Przez puszcze prowadzą liczne trasy spacerowe, wyznaczone przez PTTK, którymi wędrować mogą piesi, ludzie uprawiający nordic walking, a także rowerzyści. Po drodze turyści mijają mazurskie wioski z drewnianymi kościółkami, liczne strumyki i jeziora oraz rozległe łąki czy rozlewiska.

Po deszczach pod koniec sezonu w lasach mazurskich następuje wysyp grzybów, więc ci, którzy się na nich znają, mogą przy okazji spaceru zebrać sobie zapas grzybków na sosy i przetwory. Wiele osób przyjeżdża tutaj wtedy na kilka dni na noclegi. Mazury to mocno zalesiony region, w którym występuje wiele gatunków ptactwa. Zwolennicy aktywnego wypoczynku wybierają się tu na długie spacery po majestatycznej puszczy.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>