KLUB TURYSTYCZNY POLCZAT

O zjawiskowej Polsce

Zabytkowa wieś mazurska – Sorkwity

Sorkwity [info szukaj na: Sorkwity-wikipedia.pl] należą do jednych z popularniejszych miejscowości wypoczynkowych w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to nieduża wieś mazurska, należąca do gminy Sorkwity i powiatu mrągowskiego. Swoją renomę zawdzięcza przede wszystkim walorom przyrodniczym. Pełna jest malowniczych krajobrazów. Znajduje się tu doskonale rozwinięta baza noclegowa [opcji szukaj na: meteor-turystyka.pl]. Turyści mogą wybrać nie tylko tanie, ale też dobre noclegi. Sorkwity są miejscowością, gdzie warto wybrać się na wakacyjną podróż z rodziną. Jest to niewielka miejscowość, zatem pobyt pozwoli na relaks i oderwanie się od codziennych spraw. Będzie to wspaniały wypoczynek dla miłośników historii, ze względu na dużą liczbę zabytków.

Będąc w Sorkwitach warto zobaczyć cmentarz znajdujący się przy kościele ewangelickim. Został on wpisany do Rejestru Zabytków Nieruchomych w dniu 30 lipca 1968 roku. Pochowani tam zostali mieszkańcy miejscowości Sorkwity. Zostało tam kilkanaście mazurskich nagrobków z lat 1850-1960. Cmentarz zlokalizowany jest po lewej stronie jadąc od strony Olsztyna. Znajduje się na początku wioski.

Ciekawym zabytkiem jest Grodzisko z okresu średniowiecza. Znajduje się w odległości około 200 metrów w kierunku zachodnim od cmentarza. Grodzisko wyglądem przypomina kopiec. Jego wysokość wynosi około 6 m. Na nim znajduje się wgłębienie (średnica 3 m). Był to prawdopodobnie relikt po wieży obserwacyjnej. W literaturze określano ten obiekt jako „Stary Gieląd”. Grodzisko widoczne jest na mapie Caspara Hennenberga pochodzącej z 1576 roku.

Przebywając w Sorkwitach warto zobaczyć pałac pochodzący z XIX wieku, położony nad jeziorem Lampackim. Został wybudowany w stylu angielskiego neogotyku. Kształtem przypomina literę „u”. Celem budowy obiektu było uzyskanie wyglądu średniowiecznego zamku. Dawniej w miejscu, gdzie obecnie znajduje się pałac istniała strażnica pruska. Dowiodły tego badania archeologiczne. W roku 1998 pałac trafił do prywatnego właściciela. Dzisiaj stanowi on hotel. Wokół pałacu znajduje się zabytkowy park. Kształtowano go równocześnie z budową pałacu. Obejmował on również półwysep na jeziorze. Tam zakładane były winnice. Produkowane było własne wino. Obecnie obszar obejmujący park jest nieco mniejszy. Na jego terenie rosną wiekowe drzewa.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>